| sweetys a întrebat:

Care este diferenta dintre a vrea si a dori? Ex. As vrea un telefon mi-as dori un telefon; Poate ploua. Ai vrea sau ti-ai dori?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

A vrea exprima intentia de a face ceva.
Vrei un telefon. Stii sigur ca vrei acel telefon. (Un fel de imperativ ca sa zic asa, din cate ma mai lasa memoria sa imi aduc aminte a vrea e verb care exprima actiunea).

A dori, e mai mult un concept asupra ceva. Imi doresc un telefon, nu stiu sigur ca vreau un telefon,

Ai aici pe redddit mai concis explicat.

https://www.reddit.com/r/romanian/comments/3wsxqw/a_vrea_vs_a_dori/

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal sunt sinonime.
Sensul fiecăruia diferă doar în context.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A dori are o putere mai mare.