| UnTipObisnuit a întrebat:

Care este diferența dintre bac-ul din România si cel din Moldova?

7 răspunsuri:
| CiubotariuAndrei a răspuns:

In Romania poti sa platesti pentru a-l lua. Gen Liceul Petru Rares din BT si in Moldova trebuie sa inveti deoarece profesori in ciuda salariilor isi cam respecta meseria.

| AlexVlc a răspuns:

În România, probele de BAC sunt: obligatoriu limba română, matematică/istorie, în funcție de profilul liceului şi la alegerea elevului biologie/psihologie/sociologie/logică/geografie/filosofie dacă eşti la uman şi informatică/biologie/chimie/fizică dacă eşti la real. Avem şi competențe precum: limba română, limbă străină şi calculatoare.

În Moldova, subiectele obligatorii sunt limba română şi engleză, apoi o probă în funcție de profilul liceului (matematică sau istorie). De asemenea, elevii trebuie să aleagă încă o materie predată în școală.

| Nume6 a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Cum le știţi voi pe toate! Arată și dovezi unde s-a dat șpagă, cum, altfel iartă-mă, n-ai nicio bază în ce spui! Dacă era așa nu picau bacul și d-ăia cu bani cu zecile de mii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

Da, e sansa foarte slaba sa se ia cu spaga. Poate sa fi lasat sa copiezi de catre supraveghetori dar totusi daca nu stii chiar nimic nu stii nici de unde si cum.

| siriusblack98 a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Cum nu cunosc unde, cum si cat se da sau nu se da spaga la BAC nu voi comenta pe partea asta.
Dar totusi mi se pare amuzant ca ai dat drept exemplu de liceu care ia spaga unul din Botosani (fix Botosani in care sunt doar moldoveni).

| CiubotariuAndrei a răspuns (pentru siriusblack98):

Mica intelegere cu domn Profesor. El iti poate spune, si legat de spaga suna mai frumos, niste banuti de Sufletelul Dumneavoastra. Profesorii stiu cum merg lucrurile in liceul respectiv si sunt cam singurii in masura sa te indrume legat de cum sa lucrezi. Eu fiind Botosanean, am invatat la un liceu in care absolvirea depinde de Peste, Cas, un Banut.

| CiubotariuAndrei a răspuns (pentru Nume6):

? Clar, nu stii cum merg lucrurile in Romania?