| AureolaMofetica a întrebat:

Care este diferenta dintre Buddha si Dalai Lama? De ce nu mai sunt Buddha acum?

1 răspuns:
| Alexandra972 a răspuns:

Dalai Lama este specific budismul tibetan, si este o reicarnare a lui Avalokitesvara. -> Nu a ajuns la iluminare, nu a scapat de ciclul samsara... asa cum a facut Budda.
Dalai Lama este ales, si multi oameni au ajuns sa fie in postura asta, insa titlul de Budda i-a apartinut numai lui Gautama Siddhartha.

Sunt doua personalitati/doi mentori diferiti.

Pentru o mai buna documentare te invit sa deschizi, macar, o pagina de wikipedia.