| cristiansonix a întrebat:

Care este diferenta dintre functii elementare si cele compuse? Cand aplici formulele pentru cele compuse?

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cand nu ai ca parametru x, ci o alta functie, atunci ai o functie compusa. Ex: cos(sin(x))

| JicaContra a răspuns:

Functiile elementare sunt atunci cand te casatoresti si faci secz odata pe saptamana cel mult, si asta in pozitia "standard" (nu v-a dezbracati, el deasupra, ea dedesubt, sub patura, si cu lumina stinsa, seara pe intuneric)

alea compuse e cand te uiti la p0rn si o faci de unul singur de 8 ori pe zi

care iti place mai mult

| TristanTzara a răspuns:

Păi dacă te referi la analiză matematică: funcțiile elementare sunt polinoamele, funcțiile exponențiale, funcțiile logaritmice și cele trigonometrice.
Fi mai precis ce formule? La ce te referi mai exact?