| unsernamecontre a întrebat:

Care sunt formulele generale pentru substantele compuse

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

După compoziţia lor şi după comportarea chimică, substanţele anorganice compuse pot fi clasificate în patru categorii:

- Oxizi - Compuşi binari ai oxigenului cu alte elemente chimice;

- Acizi - Compuşi formaţi dintr-un radical acid şi unul sau mai mulţi atomi de hidrogen;

- Baze - Substanţe formate dintr-un ion de metal şi unul sau mai mulţi ioni hidroxid;

- Săruri - Substanţe formate din ioni de metal şi radicali acizi.

Formulele generale corespunzătoare celor patru clase de compuşi se regăsesc mai jos:
OXID
Me2Om

ACID
HnA

BAZĂ
Me(OH)m

SARE
MenAm

Sursa: Chimie, clasa a-VIII-a big grin

1 răspuns: