| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre hiperbola si eufemism? Dau funda

1 răspuns:
| rastagirl10 a răspuns:

Hoperbola este un procedeu prin care se exagereaza intentionat caracteristicile sau insusirile unui obiect, fenomen sau unei persoane. Exemplu: "are o gura cat o sura" "prapastie abisala"

Eufemismul reprezinta in general o expresie, rareori un cuvant, care inlocuieste un cuvant sau o expresie neplacuta, stanjenitoare sau jignitoare, respectind acelasi sens. Exemplu: "si-a luat viata" pentru "s-a sinucis", "a facut intrerupere de sarcina" pentru "a avortat"