| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre Liceu, Colegiu Tehnic si Colegiu National?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Diferenta se face in functie de locul in top al liceului in tara. Daca nu e unul cunoscut, jos in top, e un simplu liceul, daca urca, primeste titulatura de colegiu. Cele mai cunoscute si apreciate licee din tara primesc titlul de ''Colegiu National''
Totul tine de prestigiu cand e vorba de clasamentul institutiilor scolare, spre exemplu.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Diferenta se face in functie de locul in top al liceului in tara. Cele mai cunoscute licee din tara primesc titlul de "Colegiul National"