| Bianca1609 a întrebat:

Care este diferenta dintre past continuous si past perfect continuous?

1 răspuns:
| alexutza2tha3bbe4meu a răspuns:

Diferența dintre Present Perfect Simple și Present Perfect Continuous, respectiv dintre Past Perfect Simple și Past Perfect Continuous constă în faptul că:

- formele simple pun accentul pe acțiune sau pe rezultatul său;
- formele continue evidențiază durata sau continuitatea acțiunii.

Pe scurt, Present Perfect Simple are forma have washed. Este compus din verbul auxiliar ‘to have’ alături de cea de a treia formă a verbului principal. Present Perfect Simple se folosește, de obicei, pentru acțiuni care au început în trecut și se continuă în prezent sau care tocmai s-au încheiat și au un rezultat important în prezent. I have washed the car. → Am spălat mașina, deci ea e curată acum.

Past Perfect Simple are forma had washed. Este compus din verbul auxiliar ‘to have’ la trecut – adică ‘had’ – alături de cea de a treia formă a verbului principal. Past Perfect Simple desemnează o acțiune care s-a întâmplat înaintea unei alte acțiuni din trecut. I had washed the car before it started to rain. → Mai întâi am spălat mașina și abia apoi a început să plouă.