| iamapandacat a întrebat:

Care este diferenta dintre republica federativa germana si republica democrata germana?

1 răspuns:
| Supps a răspuns:

Republica Federativa Germana, corect numita Republica Federala Germana, sau Germania de Vest (Occidentala) a fost numele zonelor de ocupatie britanica.

Republica Democrata Germana aka Germania de Est, a fost un stat independent din blocul tarilor comuniste, situat în partea de est a Germaniei de azi, aflat sub controlul trupelor sovietice până în octombrie 1989.