| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!

Pentru cei care cunosc istoria, am o intrebare.Care e diferenta dintre Republica Congo si Republica DEMOCRATA Congo?! Ambele tari au aceeasi etnie dar ce anume le-a separat? Care este tara adevarata? Congo sau Republica Democrata Congo?

Dau FUNDA!
Multumesc TPU!

2 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Sunt doua tari diferite. Una a fost colonizata de francezi, mai exact Republica Congo iar cealaltă a fost colonizata de Belgieni. Interesant este ca ambele tari si.au proclamat independenta in acelasi an (1960) insa sunt si diferente intre cele doua. Ambele au ca limba nationala limba franceza. Cele doua tari au monede nationale diferite iar numele „Congo" provine din Bakongo, un trib bantu care populează ambele țări.

R Congo și RD Congo au insa o varietate de limbi naționale diferite în fiecare. În R Congo unele includ Kituba, Mbochi și Teke. În timp ce RD Congo, ca țară mult mai mare, găzduiește mai mult de 200 de limbi etnice, inclusiv Kikongo, Lingala, Swahili și Tshiluba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o țara mai adevarata decat cealalta. Ca majoritatea țărilor din Africa, nu sunt impartite pe baza culturii sau grupurilor etnice, ci trase la rigla de europeni.