| SimonaCristina a întrebat:

Care este diferenta dintre sufixul gramatical al unui verb si desinenta acestuia? Nu este tema, ci un exercitiu suplimentar. Argumentati, va rog, prin exemple. Va rog sa raspundeti cat mai rapid! Funda mare si umflata!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Sufixul gramatical al unui verb il schimba cu totul, schimba partea de vorbeire, adica din verb il face altceva.
De exemplu:
A face- facerea.
desinenta verbului sunt ultimele litere care se adauga la fiecare timp.
De exemplu:
A face- indicativ prezent: face
- participiu: facut.

| SimonaCristina explică:

De exemplu, in verbul : legase, care este desinenta si care este sufixul? Cerinta exercitiului SUPLIMENTAR este urmatoarea: ''Conjuga verbul '' legase'' la timpul perfect simplu. Coloreaza diferit sufixul si desinentele.'' Deci trebuie sa il conjug la toate persoanele si numerele si sa colorez diferit CE? Cum fac diferenta? Te rog daca mai poti spune cate ceva.Am nevoie de un raspuns foarte explicat. Multumesc din suflet si pentru cel anterior! FUNDA! Mai explicit, please! Un raspuns mai ''explicat'' la cazul concret pe care ti l-am enuntat.