| Aphrodi a întrebat:

Care este diferenta dintre un MUZICIAN si un ARTIST(tot in domeniul muzical )? Funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Aparent nu este nici o diferenta,pentru ca muzica fiind o arta,dar si o meserie,cel care o practica poate fi numit si muzician dar si artist.
Insa daca se analizeaza lucrurile mai in amanunt,se constata ca nu oricine care scoate un sunet dintr-un instrument sau voce poate ridica aceasta practica la rangul de arta.
Intr-un sens mai larg al cuvantului,a fi artist inseamna a atinge un grad foarte inalt de intelegere si exprimare a unui domeniu artistic, fie muzica, pictura, teatru, etc.

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Artist nu se foloseste doar pentru domeniul muzical, se foloseste pentru toate artele: muzica, teatru, pictura, sculptura, arhitectura. De exemplu, oamenii o numesc pe Lady Gaga si artist deoarece ea mai si deseneaza: http://www.ciao.ro/......toare.html

| mixxjim a răspuns:

Muzicieni sunt denumiti in general care sunt pe muzica clasica (culta), compozitorii sau cei care canta la instrumente. nu prea auzi de cineva care canta muzica populara sa i se spuna muzician happy artisti sunt toti ceilalti care activeaza in domeniul muzicii - instrumental sau vocal

| aumih16 a răspuns:

Artist cum a mai zis spus cineva nu se foloseste numai in domeniul muzical ci si in domeniul teatru pictura sculptura arhitectura desigur ca la nivel muzical vorbind unii sunt si artisti adica si picteaza in afara de muzica oricum e joaca arta atat cea muzicala cat si cealalta din domeniul teatru pictura sculptura arhitectura

| Liviu_Mihai_Dobre_1987 a răspuns:

Artistul poate face figuratie, muzicianul muzica...

| ceseintampla a răspuns:

Muzicianul este el însuși un artist.

| nicequestion a răspuns:

Muzicianul este un artist. Artisti pot fi si pictori, sculptori, dansatori toate domeniile din arta