| DANIEL17101998 a întrebat:

Care este diferenta intre facultatea de politie cu frecventa redusa si facultatea de drept invatamant la distanta, ambele din cadrul academiei de politie?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Există asa ceva?

| catalin09023 a răspuns:

Asemanari: Pentru ambele trebuie sa fii incadrat in MAI. (ex. un agent de politie)

Diferente:
1. Durata
Facultatea de politie la F.R. - 3 ani
Facultatea de drept la I.D. - 4 ani

2. Finalizarea
Dupa ce termini Facultatea de politie: avansezi in gradul de ofiter. (se echivaleaza gradul actual cu cel de ofiter)
ex. agent de politie = subinspector
agent principal de politie = inspector
> agent sef adjunct de politie = inspector principal
Dupa ce termini Facultatea de drept NU esti avansat in gradul de ofiter. E ca si cum ai face orice alta facultate de drept. (Poate gasesti una mai usoara, diploma primesti de la ambele)

3. Perioada de timp in care poti da
Facultatea de politie: minim 1 an de activitate in cadrul politiei
Facultatea de drept: nu este necesara o perioada anterioara, poate da oricine care are acces la informatii clasificate (conform regulamentului de admitere).