| df45 a întrebat:

Care este diferenta intre sinonimele perfecte si sinonimele partiale? VA ROG E URGENT!

1 răspuns:
| Catalinhhh a răspuns:

Sinonimele pot fi clasificate în trei categorii:

- sinonime totale, absolute sau perfecte. Acestea corespund semantic în toată sfera lor de înţelesuri. De exemplu: iubire - dragoste. Cele două cuvinte sunt sinonime perfecte

- sinonime parţiale, relative sau imperfecte, adică cele ale căror sensuri nu se suprapun în mod absolut. Ele se întâlnesc în special la cuvintele vechi şi polisemantice.

- sinonime aproximative. Acestea sunt comune în stilul scriitorilor, stabilind apropieri sau coincidenţe de termeni, atribuind valori, semantice figurate, metaforice cuvintelor uzuale mărind sfera semanticǎ a cuvintelor prin conotaţii imprevizibile cu o mare expresivitate.