| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Care este diferenta dintre diploma de calificare si diploma de specializare?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Diploma de calificare atesta ca ai invatat cunostintele de baza al unei meserii.
Diploma de specializare atesta ca esti calificat suplimentar, special intr-o ramura al meseriei.

De exemplu:
Calificarea de tamplar inseamna ca ai invatat cu ce scule si cum se lucreaza cu lemnul.
Specializarea de ramplar de mobila inseamna ca stii sa faci si mobila de lemn, chiar mai complexa.