| Happiness_8100 a întrebat:

Care este forma corecta:"Lipsus" sau "Lapsus"? si daca se poate si o definitie a cuvantului, multumeschappy

6 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Cuvantul corect este ''lapsus''.
LÁPSUS- Incapacitate momentană a cuiva de a-și aduce aminte de un lucru știut. ♦ Eroare, inadvertență comisă din neatenție de o persoană care vorbește sau scrie ceva.

| casandra2222 a răspuns:

LÁPSUS ~uri n. 1) Greșeală comisă din neatenție în scris sau în vorbire. 2) Imposibilitate momentană de a-și aminti ceva; lipsă de memorie. /

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Lapsus
cand stii ceva dar nu ti l amintesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect este LAPSUS, si inseamna incapacitatea de a spune un anumit lucru, care il stii de fapt. Intr-un fel, tu stii ceea ce vrei sa spui, dar nu ti-l amintesti.
Sper c-ai inteles ceva big grin

| Roberta00 a răspuns:

Este corect cuvantul Lapsus deoarece Lipsus nu exista in DEangryam cautat personal)
Lapsus=incapacitate momentana a unei persoane de a-si aduce aminte de un lucru stiut

| Mada_5282 a răspuns:

Lapsus