| iintunericul a întrebat:

Care este forma corecta a cuvantului:
combina sau combaina?

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

DEX admite și forma „combaină", adoptată și de limba română după rusescul „kombain".
Mai mult, și denumirea muncitorului care lucrează pe această mașină se numește „combiner" și se admite și forma „combainer".

| mgtow a răspuns:

Combina frigorifica sau de arat.

| iintunericul explică (pentru mgtow):

Combina/combaina cu care se recolteaza grau... de la agricultura

| mgtow a răspuns (pentru iintunericul):

Combina ma omule asa e bine.

| iintunericul explică (pentru mgtow):

Cu un coleg de la mine din clasa ne-am contrazis astazi, el tot combaina zicea! (am pus intrebarea doar sa ma asigur ca e combina, el zicea ca combaina se zice la oras si combina zice tzarani)

| mgtow a răspuns (pentru iintunericul):

Facea misto de tine.

| stlucian a răspuns:

"combina" e cuvantul folosit la unele aparate/utilaje cu mai multe functii daca te referi la acest domeniu.(combina frigorifica adica si frigider si congelator/combina audio; radio+CD+AMPL, combina agricola:treiera+sorteaza+impacheteaza baloti+depozit temporar)

"combaina" e un fel de regionalism care nu cred ca e acceptat in Limba Romana.Deci clar" COMBINA"!

| val31989 a răspuns:

Corect e combina.

| LoVeLe a răspuns:

Combina