| andra_4009 a întrebat:

Care este forma cuvantului doinesc? si ce inseamna forma unui cuvant? dau fundita

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cuvintele au formă şi înţeles. Prin formă înţelegem sunetele care formează cuvântul. Forma cuvintelor se poate schimba în comunicare.De exemplu, cuvântul elev poate avea următoarele forme: doina, doinire, doinesc, doineste, a doini. Nu este o listă cu 5 cuvinte diferite. Este o listă cu 5 forme ale aceluiaşi cuvânt. După cum se vede sensul cuvântului nu se pierde. Doar forma se schimbă puţin, prin adăugarea de desinenţe şi articole. În dicţionar, vom găsi cuvântul cu o singură formă: doina, forma nemodificată.
Doina = Cântec popular liric care exprimă diferite sentimente (de dor, jale, dragoste, de revolta etc.). Este o specie muzicală a creației folclorice românești.

| cornelia_9446 a răspuns:

Dai pe google.si scrie DEX eu asa am facuthappy

| cornelia_9446 a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/doinesc

scuze daca ti-am zis ceva care te-a suparat:">!:|