| BackAgain a întrebat:

Care este formula pentru masa moleculara?
Am o problema la fizica ( cls. a X-a) si trebuie sa aflu masa unei molecule de hidrogen, dar singurele formule pe care ni le-a predat profa sunt pentru nr. de moli.

Funda!

Răspuns Câştigător
| bruuu a răspuns:

Masa unei substante exprimata in kilograme/grame supra nr lui Avogadro(6, 0221415-1023 )

5 răspunsuri:
| PrincessSophie a răspuns:

Masa molecurala se obtine prin adunarea maselor atomice ale substantelor. Daca de exemplu ai de aflat masa moleculara a apei, H20 vine asa: masa atomica a hidrogenului(luata de doua ori deoarece e H2) + masa atomica a oxigenului.

| BackAgain explică (pentru PrincessSophie):

Aceea e masa molara (miu). M-am gandit la asta, dar profa a zis ca masa molara nu e egala cu masa moleculara...

| aladinbeci a răspuns:

Beatrice, ia in calcul pentru raspunsul tau folosirea numarului lui Avogadro. Bafta!

| PrincessSophie a răspuns (pentru BackAgain):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mas%C4%83_molecular%C4%83 e aici o formula, dar mie mi se pare putin prea grea.

| Robert_Daniel_Nastase_1995 a răspuns:

Masa unei molecule =masa molara supra numarul lui avogadro