| kisskisskiss a întrebat:

Care este formula pentru simetricul unui punct fata un alt punct(adica simetricul lui A fata de B?)DAU FUNDA:*

Răspuns Câştigător
| extremboyy a răspuns:

Pai cam asta ar fi :
Cu notaþiile introduse în fig. 1, vom spune cã A' este simetricul punctului A faþã de O, cã B' este simetricul punctului B faþã de O, la fel C' este simetricul lui C faþã de O º.a.m.d. Subliniem cã O este mijlocul pentru segmentele AA', BB', CC' etc, ºi repetãm modul de constructie a punctelor A', B' etc. Fixãm apoi definiþia formalã: simetricul unui punct M faþã de un punct O este un punct M', astfel cã O este mijlocul segmentului MM'; simetricul lui O este O. Alternativ, pentru a pregãti ideea de funcþie putem spune cã oricãrui punct M din plan putem sã-i asociem un punct M', simetricul sãu faþã de O; lui O i se asociazã O însuºi. Aici sau la o reluare într-o clasã superioarã aceastã asociere o vom numi simetrie de centru O ºi o vom nota prin pentru a indica centrul de simetrie, scriind OS()()BS'B, AS'AOO==, etc. Revenind la fig. 1, din paralelogramul ABA'B' (diagonalele se înjumãtãþesc) constatãm cã segmentul A'B' este congruent cu segmentul AB, adicã simetria faþã de O (numitã ºi simet