| nicolici a întrebat:

Care este formula volumului?happy

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ai uitat sa precizezi formula pentru volumul carei figuri geometrice sau la ce materie (fizica, chimie) iti trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| OSCARtoons a răspuns:

Aria bazei x inaltime

| marycroitor a răspuns:

In chimie- Poate fi calculat împărțind masa atomică sau moleculară a substanței la densitatea sa. V=m/ρ
volumul unei plăci paralelipipedic= V= a • b • c, unde a, b, c sunt dimensiunile paralelipipedului
in geometrie http://www.mateonline.net/geometrie.htm

| ToxicSmile a răspuns:

Volumul desemnează proprietatea unui corp de a avea tridimensionalitate, adică întindere de-a lungul a trei axe perpendiculare pe care se măsoară lungimea, lățimea și respectiv înălțimea sa (toate cele trei dimensiuni fiind, de fapt, valori de lungime). Altfel definit, volumul unui corp este locul pe care el îl ocupă în spațiu.

Din punct de vedere al analizei dimensionale volumul (simbol litera majusculă V) este o mărime fizică derivată ce se măsoară în unitatea de măsură a lungimii, 1 metru (1m), ridicat la puterea a treia (1m x 1m x 1m = 1 m3).

V = k x l3 respectiv

= x x = 1m x 1m x 1m = 1m3

Dimensional, volumul este puterea a treia a lungimii (L):

[V] = L x L x L = L3

| Florea_Petrus_2000 a răspuns:

V=kl3 respectiv