| anonim_4396 a întrebat:

Care este Leagea lui Ohm?

Răspuns Câştigător
| sabina a răspuns:

Legea lui Ohm sau legea conducţiei electrice, stabileşte legăturile între intensitatea curentului electric (I) dintr-un circuit, tensiunea electrică (U) aplicată şi rezistenţa electrică (R) din circuit.
Legea lui Ohm se poate aplica şi unei porţiuni de circuit.
Legea lui Ohm se aplică pentru conductori electrici la capetele cărora se aplică tensiuni electrice. Legea lui Ohm spune că într-un circuit intensitatea (I) curentului electric este direct proporţională cu tensiunea (U) aplicată şi invers proporţională cu rezistenţa (R) din circuit. Formula matematică a legii lui Ohm este:
I=U/R, unde
I este intensitatea curentului, măsurată în amperi (A);
U este tensiunea aplicată, măsurată în volţi (V);
R este rezistenţa circuitului, măsurată în ohmi (Ω).

Cu alte cuvinte, în cazul unui rezistor a cărui rezistenţă este constantă, dacă tensiunea creşte, intensitatea curentului va creşte proportional cu tensiunea şi invers. Un astfel de rezistor care respectă fidel legea lui Ohm se numeşte rezistor ohmic.

R=U/I

6 răspunsuri:
| RamonaMn a răspuns:

Legea lui Ohm reprezintã o lege fundamentalã în electronicã. Legea lui Ohm se poate aplica unei singure componente
U = I x R
sau întregului circuit
E = I x r + I x R
Dacã se cunoaste valoarea curentului care curge prin orice laturã de circuit, cãderea de tensiune pe aceastã laturã se obtine prin multiplicarea curentului cu rezistenta laturii analizate.

| selef a răspuns:

La cele primite ar mai fi:ohm trai si ohm vedea.

| viorel2c a răspuns:

Si mai e unabig grinaca esti om cu mine sunt si eu cu tine, dar nu-i din fizica.

| bunica a răspuns:

Pentru ca s-a dat raspunsul corect, am sa scriu alceva.cine fura face legea si asta-i "Legea lui Ohm".

| kinkyk a răspuns:

Legea lui Ohm spune că într-un circuit intensitatea (I) curentului electric este direct proporţională cu tensiunea (U) aplicată şi invers proporţională cu rezistenţa (R) din circuit. I = U/R (a se citi U supra R)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este aceea