| vladsteaua a întrebat:

salut daca fac anul asta scoala auto pentru a1 o sa pot conduce la anul mopede de 49 daca se aplica leagea cu permisu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.203/2012, prin care s-a modificat si completat OUG 195/2002 (Codul rutier) si care va intra in vigoare pe data de 19.01. 2013, o sa poti conduce, citez:
"(2)Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d)permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"
Mentionez ca categoria AM da dreptul de a conduce mopede iar A1 da dreptul de a conduce motociclete de pana la 125 cmc. Numai bine!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Noul regulament va fi aplicat pentru cei care nu detin licenta pentru acea subcategorie.

| onasis1961 a răspuns:

Se va aplica sigur legea de la 19 ianuarie 2013!

| Ionutpopescu10 a răspuns:

Sigur ca da, ce crezi ca faci a1 degeaba?