| mizantropuldinmine a întrebat:

Care este lista de lectura obligatorie sau ce opere se studiaza in clasa a 9a?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu am inceput prin a studia la inceputul anului scolar:Amintiri din copilarie, de Ion Creanga; Dupa melci, de Ion Barbu; Urgent., de I.L.Caragiale; Invitatie la vals, de Mihail Drumes; Floarea albastra, de Mihai Eminescu; Tinerete fara batranete si viata fara de moarte, de Petre Ispirescu; Maitreyi, de Mircea Eliade, ultima opera. Cam astea sunt per total!
Te pup.
Pa, pa!

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Mara de Ioan Slavici, Cartea nuntii de George Calinescu, Morometii de Marin Preda si Matca de Marin Sorescu. S-ar putea sa mai fie si Viata la tara de Duiliu Zamfierescu. Noi in clasa a 9-a am facut mult mai multe, insa nu toate erau obligatorii.

| mizantropuldinmine explică (pentru OoBunnyoO):

In clasa a 9a se studiaza morometii si cartea nuntii? nu cumva mai tarziu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru mizantropuldinmine):

Eu atunci le-am facut pe ambele, dar cred ca depinde de profesor.