| robert2105 a întrebat:

Care este menirea(rolul) scriitorului intr-o opera?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

El esta zeul suprem al lumii pe care o creeaza.Toate destinele se supun vointei sale.Totusi,uneori scriitorul pare ca este purtat dupa voia personajelor sale. Spun asta fiindca ma gandesc la raspunsul dat de Mihail Solohov, autorul Donului linistit care, intrebat de ce nu l-a facut bolsevic pe eroul principal al romanului, a raspuns:"Eu l-am tras spre comunism, dar el n-a vrut sa vina!"In general insa, scriitorul, cand nu este el insusi personaj, e stapanul atotputernic al eroilor sai.

soothe
| soothe a răspuns:

Sa o scrie bine!

| raisssa a răspuns:

De a crea o alta realitate, un magician ce creeaza din constient...