| anonim_4396 a întrebat:

Care este numarul maxim de elevi intr-o clasa de liceu?
Daca numarul elevilor este mai mare decat cel admis dupa ce criterii vor fi repartizati?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;"
Depasirea numarului se aproba de ISJ, pentru motive intemeiate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, numărul maxim de elevi dintr-o clasă este de 28 ( cel mult 30 de elevi )!
Totuşi, în cazuri speciale, acest număr poate fi suplimentat/depăşit cu aprobarea ISJ...

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

Toate cele bune.

| miraabela a răspuns:

Numarul maxim de elevi intr-o clasa este de 32, dar fiecare scoala poate sa isi stabileasca un numar propriu. Daca sunt mai multi elevi decat locurile vor intra in functie de medie.