| Artemesia a întrebat:

Care este opinia voastra despre romanul " Enigma Otiliei " scris de George Calinescu? Stiu ca are destul de multe personaje, asa ca ce puteti zice despre fiecare din ele? Va place finalul romanului, si daca nu, cum ati vrea sa se sfarseasca, dupa parerea voastra? Care este pana la urma "enigma"?

4 răspunsuri:
| Artemesia explică:

Am citit romanul, pare-mi-se ca comportamentul Otiliei este o enigma pentru Felix.

| educatie2021 a răspuns:

Mie unu mi-a placut romanul. Mai ales finalul, dar nu las recomanda. Dupa parerea mea "Ultima noapte de dragoste..." sau "Maitreyi" e mult mai interesant

| TiKi_2597 a răspuns:

Citeste romanul si vei afla enigma happy

| PrinAlexandruGabriel1200 a răspuns:

Romanul, initial a fost intitulat "Parintii Otiliei", dar editura care a publicat-o i-a schimbat numele in "Enigma Otiliei" deoarece au considerat ca termenul de enigma este mai comercial.
In finalul romanului Otilia ii spune lui Felix ca va ramane cu el, lasand-o sa doarma ultima seara in patul lui. Felix trezindu-se dimineata observa ca Otilia nu se afla in pat, iar apoi afla ca a plecat cu Pascalopol la Paris.
Enigma este:
Otilia ramane o enigma pentru Felix deoarece aceasta pleaca la Paris fara sa-i spuna nimic, el considerand ca il iubeste, dara aceasta considera ca nu trebuie sa stea in calea luyi Felix deoarece el trebuia sa isi termine studiile la medicina.
Peste cativa ani Felix devine un medic renumit si se intalneste intr-un tren cu Pascalopol care ii arata o poza facuta la Paris cu el si Otilia, iar Felix nu o mai recunoaste pe Otilia.
In mintea lui Felix nu doar Otilia era o enigma ci si destinul insusi. Funda?