| Nymeria a întrebat:

Hei TPU, tocmai am terminat de studiat Enigma Otliei, si tot ma intreb, de ce trebuie sa invatam asta? Ce enigma are Otlia? O fata care se aseamana mult cu cele din zilele noastre, toata ziua sa petreaca si sa cheltuiasca bani, ii place batranul Pascalopol, asa cum de multe ori in zilele noastre se intampla, fata tanara alearga dupa o viata usoara si se casatoreste cu un batran, CEEA CE OTLIA A FACUT. Pana la urma ce fel de lucruri invatam noi? Plus ca nenea Calinescu mai si spune,, eroina mea lirica,,,, tipizarea mea in ipostaza feminina,, serios? Cand mi-am exprimat parerea in legatura cu ea profei pur si simplu s-a uitat la mine si a contiunat sa predea, pe urma cand am insitat ma poftit afara! poate sa imi explice de ce Enigma Otiliei de George Calinescu este o opera pe care noi ar trebuim sa o studiem la liceeu?

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca este vorba de profesoara voastra. Noua ne-a predat-o asa cum o caracterizezi tu, poate nu chiar la fel de dur, dar cam in felul acesta. Ca o tanara rasfatata. Insa, noua ne-a explicat si de ce este o eroina. Din cate imi amintesc profesoara ne-a spus ca este o eroina pentru ca stie ca nu este suficient de buna pentru Felix, ea tine la el si ca mama si ca sora si ca fiica, insa considera ca el trebuie sa isi termine studiile si sa devina un doctor de succes. Prin urmare se sacrifica pentru el.
Acum nu cred ca vom sti vreodata daca ea a fost egoista sau foarte altruista.
Imi pare rau ca nu pot fi mai explicita, dar au trecut vreo sase-sapte ani de cand am studiat Enigma Otiliei asa ca nu imi mai amintesc in totalitate toate explicatiile.