| Cippri a întrebat:

Care este pluralul substantivului Succes?

Răspuns Câştigător
| erikamaria a răspuns:

Un succes-doua scuccese
dar aici depinde si de un context al unei propozitii. daca mai stiti cand eram mici am invatat la limba si literatura romana ca un cuvant poate avea mai multe pluraluri sau poate fi fara plural sau fara singular (defective de plural:Carpatii sau defective de singular:zori, plete, ect)
In acest caz, cuvantul "scucces" are doua forme de plural, dar cel mai corect este succese (El avusase multe succese la scoala).

| erikamaria a răspuns (pentru erikamaria):

Multumesc pentru funditahappy

6 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Succes-Succese

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Succese.

| 21Ratio a răspuns:

laughing
Succese.

| IR18IR10 a răspuns:

Pluralul substantivului succes este succese(scrie si in dex).

| BrunetaFermecatoare a răspuns:

Succese cred