| Yadzya97 a întrebat:

Care este raportul dintre realitate fictiune?

Răspuns Câştigător
| Abandoned a răspuns:

Realitatea e pe afara, la soare, ori in manualul de limba romana. Fictiunea e pe TPU.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Realitatea este tot ce ne înconjoară. Oameni, relief, fenomene ale natură, întîmplări adevărate. Ficţiunea este ceva închipuit. Un roman, de exemplu. Ceva ce îţi imaginezi, ca autor, că ar fi posibil să se întîmple.De multe ori, însă, ceea ce este imaginaţie se poate baza şi pe unele întîmplări petrecute cu adevărat în viaţă. De exemplu poezia "Sergentul ". Toată acţiunea este o ficţiune, ceva ce autorul îşi imaginează că s-ar fi putut întîmpla, dar ceea cea fost Războiul de Independenţă de la 1877 a fost o realitate.