| CrissElla a întrebat:

Care este semnificatia fizica a lucrului mecanic va roog rasp urgent maine dau test si nu stiu ce e aia straight face

Răspuns Câştigător
| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Definitie: Lucrul mecanic al unei forte constante ce actioneaza asupra unui corp pe directia si sensul deplasarii corpului este marimea fiszica scalara egala cu produsul dintre modulul fortei(F) si modulul deplasarii corpului(d) : L=F x d.

1 răspuns:
| Diaste a răspuns:

Lucrul mecanic este o mărime fizică definită ca produsul dintre componenta forţei care acţionează asupra unui corp în direcţia deplasării punctului ei de aplicaţie şi mărimea acestei deplasări. E o mărime ce caracterizează schimbarea stării dinamice a sistemului.