| oBanană a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Sunt in clasa a saptea si maine dam test la fizica din randament... chestia e ca nu stiu cand trebuie sa aflu Lucrul mecanic util si consumat. Cum imi dau seama? Va rog, ajutati-ma.

1 răspuns:
| KoreaJapan a răspuns:

Si eu sunt a saptea dar am trecut de foarte mult timp de aceasta lectie. Lucru mecanic efectuat de o forta activa se numeste lucru mecanic consumat. Lucru mecanic al fortei necesare pentru a invinge forta rezistenta se numeste lucru mecanic util. Daca nu ti-am fost de ajutor si ti-am dat un raspuns stupid, da-mi un mesaj privat si injura-ma cat vrei. Sa imi dau seama ca nu sunt o sfatuitoare prea buna. happy