| Krina a întrebat:

Care este semnificatia numelui vostru?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Ana este un nume ebraic si inseamna har, binecuvantare, rugaciune ascultata, placuta, gratia favorita, dragalasa.

31 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Camelia=enorias

daniela
| daniela a răspuns:

DANA / DANIELA / DOINA / DAN / DANIEL - prenume de origine ebraica ar insemna - El a judecat, Dumnezeu este judecatorul meu

eileen
| eileen a răspuns:

Numele meu inseamna raza de soare in greaca. Elena.

| Krina explică:

Am sa raspund eu prima happy Numele "Crina" sugereaza o persoana mandra, cu multa incredere in sine, chiar putin orgolioasa, cu standarde deosebit de inalte si este in general foarte puternica.
Asta am gasit pe google.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Eliza-inseamna"singur"tonguetonguetongue

| Diva a răspuns:

Laura=lauri

| Klara a răspuns:

Hmm... din cate stiu eu...
Klara ...inseamna ce inseamna si in romaneste...
si Julia (al doilea prenume) cred ca vine de la Julius Caesar...sau de la luna iulie... happy

| cotzobel a răspuns:

Numele Valentina provine din latina si inseamna puternic, vigurosbig grin, iar cel de al doilea nume semnifica trandafirtongue

| DenissaDeea a răspuns:

Mihaela-provine de la Sf. Mihai si Gabril.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Numele meu e Tunde (u cu doua puncte dar nu am pe tastatura), vine din limba maghiara de la cuvantul Tunder ce inseamna zana... zana maselutza laughing

| N538961518 a răspuns:

Adrian=Originar de langa Marea Adriatica

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Marina-nume de origine ebraica insemnand copil dorit :X
Larisa-este capitala preriferiei Tesalia a Greciei şi capitala prefecturii Larissa. Este principalul centru agricultural şi de transport, legat feroviar de portul Volos, de Salonic şi de Atena.
Ce nume important am laughing

| urbanghost a răspuns:

Bogdan = Dar de la Dumnezeu smug

| loredanarotariu a răspuns:

Loredana = tufa de lauri. happy

| Teardrop:] a răspuns:

Pe mine ma cheama Diana.si Diana era zeita vanatorii din cate stiulaughing:p

| sufletel13 a răspuns:

Pe mine ma cheama Paula...am citit pe un fel de breloc cu chestii d genu ca vine de la Pauls si inseamna micbig grin

| sufletel13 a răspuns:

Paulus*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alin vine de la Alan(germana veche) unde inseamna nobil.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Krina,
Pentru a stii care este semnificatia numelui meu, Daniela, am intrat pe net, la Google, si am gasit asa:
DANA / DANIELA / DOINA / DAN / DANIEL
Provine din numele ebraic Daniyel care însemnă "Dumnezeu este judecătorul meu" sau " Judecător este Dumnezeu". Al doilea fiu al lui David, născut la Hebron. Mai era numit si Chileab. Daniel a fost un profet evreu a cărui viaţă şi profeţii sunt istorisite în Cartea lui Daniel din Vechiul Testament. Obligat să intre în serviciul regelui din Babylon, a devenit cunoscut pentru îndemânarea sa în interpretarea viselor, Ezechiel, cu care a fost comtemporan, îl menţionează ca un model de dreptate. Printre purtătorii renumiţi ai acestui nume se află matematicianul elveţian Daniel Bernoulli şi autorul englez Daniel Defoe.
- O altă posibilitate menţionată este provenienţa de la expresia germanică "locuitor al Danemarcei"
Site-ul este: http://www.krimket.ro/origine-nume.htm
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeita vanatorii -primul nume
o planta care se urca pe pomi in cautare de lumina-al doilea nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

trebuie sa recunosc. ai pus o intrebare pe care, daca o formulai retoric prin adaugarea unei simple propozitii de genul "accesati saitul. si aflati", as fi considerat-o interesanta si frumoasa in acelasi timp. asa, insa, nu pot s-o caracterizez decat ca "indiscreta"(ma abtin de la a folosi sintagma "incercare de manipulare"). Multi dintre cei de aici au ales sa fie discreti -fata de persoane necunoscute- cu privire propria lor identitate. ma numar si eu printre ei.
Incerc sa profit si de aceasta ocazie pentru a constata -ceva mai explicit acum- si a-mi arata ingrijorarea pentru faptul ca majoritatea romanilor plateste, din greu, tribut. lipsei de dorinta in a se (auto)educa. ori macar de a reactiona. Fenomenul e vizibil -fara ochelari- chiar si la persoanele care au atins un nivel de instruire peste medie. (un expl. fortuit ar putea fi "psiholoaga")
In incheiere, pentru a ne descreti putin fruntile. ofer tuturor urmatoarea intrebare(variatiune pe tema propusa):
< Cum se traduce numele de fam. al Primului Ministru roman din lb. idish in lb. romana? >
Nota: primei persoane care va raspunde corect, azi pana la max.20h, ii ofer cadou o carte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra protectoare a barbatilor si a oamenilorlaughing si Cristina de la christiana, nume latin care inseamna urmasul lui Hristos cool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supersx? Tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maricel de la maria. care inseamna amaraciune sau mare amara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KRISTINA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine Edward=Bogatie tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marina