| Smiley a întrebat:

Care e semnificatia numelui meu(Iulia)?

Răspuns Câştigător
| Sensation_7587 a răspuns:

Origine si semnificatiile numelui Iulia

Nume latinesti: lumina cerului, divinitate

Despre numele Iulia

Prenumele Iulian si Iulia, frecvente in onomastica noastra contemporana, reproduc pe cale culta vechile nume gentilice romane Iuling si Iulla. Iulus este o creatie pe baza mai vechiului Iulius.

In explicarea acestui nume specialistii pornesc de la forma mai veche Iuilius, care ar avea la baza un cuvint neatestat "iouilios", inrudit cu lat. "Iovis", numele divinitatii supreme. In latina clasica, "Iovis", de la o forma indo-europeana "dieu", care denumea lumina cerului, este inlocuit la nominativ cu forma "Iupiter", un compus cu elementul secundar pater, "tata" ("dieu-pater" inseamna "Dumnezeu tatal").

Variante: Fr. Jule(s), Julie, Juliea, Julienne, Juliette, germ. Julius, Julla, Julian, Juliana, Julietta, Giulio, Giulla, Giuliano, Giulietta, Jullo, Julk, Jullais, magh. Gyula, Julianusz, Julia, Julianna, Julletta, bg. Iulli, Iulia, Iulian, Iuliana, Iulleta, pol. Julla, rus. Iulii, Iulia, Iulian, Iuliana, Ulian.

Numele de fata Iulia are semnificatia de dragoste, blandete, dar de la Dumnezeu.

5 răspunsuri:
| SoccerJocker a răspuns:

Forma feminina a numelui Iuliu - in lumea romana, numele gentilice de Iulius si Iulia erau considerate un fel de supranume primite de persoanele care prin nastere apartineau unei anume divinitati. Forma occidentala, Iulie, este o adaptare dupa modelul altor prenume terminate in "-ie", forma care este identica cu numele lunii calendaristice - iulie. Iulia si Iuliu s-au formate pe baza numelui latin Iovis, care provine de la expresia latina care inseamna "descendentul zeului Jupiter". Funda?

| cavalerul11 a răspuns:

Bine ca iaia dat aluia fundita parca informatia mea n-a fost buna copil putoros ti-e era lene sate uiti pe sait asta cu amatori ca tine

| Clauditza_6664 a răspuns:

Buna iulia! iulia= de la expresia latina care inseamna "descendentul zeului Jupiter"