| luckyman_4740 a întrebat:

Care este sinonimul cuvantului " sinonim "?

Răspuns Câştigător
| LoOvE a răspuns:

Sinonim=la fel.

Sau hai sa-ti pun eu o intrebare? De ce "prescurtare" este un cuvant asa de lung?

16 răspunsuri:
| narcisa a răspuns:

Eu iti voi da definitia:Sinonimul este cuvantul cu inteles asemanator dar forma diferita
fundita?

| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

Asemanatorhappy

| Ramona_5995 a răspuns:

Da. ti si tu seama din definitia clara a sinonimului, din DEX:
SINONÍM, -Ă, sinonimi, -e, adj., s. n. 1. Adj. (Despre cuvinte, expresii, afixe etc.) Care are (aproape) același înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. ♦ P. gener. Asemănător, identic, similar; corespunzător. 2. S. n. Cuvânt, expresie, afix etc. care are același (sau aproape același) înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. – Din fr. synonyme.
Bafta happy.

| KaMy a răspuns:

Asemanator la fel similar

| LoveToHate a răspuns:

Echivalent, asemanator, corespunzator, similar, identic etc!
big grin

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Sinonim-cuvant cu acelasi sens

| kiddutssa a răspuns:

Identic

Răspuns utilizator avertizat
| bibi99p3ty a răspuns:

Ce intrebare stupida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The same by English

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinonim inseamna cu inteles asemanator

| stefanutza27 a răspuns:

Identic.

| Ninna a răspuns:

Cu sens asemanator :*

| diana_1192 a răspuns:

Anonim