| Radandam a întrebat:

Care facultate este mai grea dintre facultatea de istorie de la UBB și facultatea de geografie de la UBB? Unde este mai mult de învățat și mai greu în sesiuni? Va întreb pe cei care au mai auzit de facultatea de geografie dacă este grea. Adică merita sa renunti la Facultatea de istorie pentru cea de Geografie tot de la UBB ca ar fi mai ușoară? Vreau niște păreri. Fără critici aiurea.

19 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vă întreb pe cei care „ ați" mai auzit...( și nu „ au").
Așa este corect în limba română.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ambele sunt la fel. Sunt instituții de învățământ superior, nu cred ca una e mai ușoară decât cealalta. Însă părerile sunt împărțite. Depinde de modul de predare și de evaluare al profesorilor. Unui student căruia ii place istoria clar i se va părea mai ușoară istoria. Depinde de afinități. Nu am auzit ca facultatea de geografie sa fie foarte dificila, însă sigur are și ea câteva discipline problematice. Dacă îți place facultatea la care ești nu are rost sa renunți.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Sa te lasi de o facultate inutila ca sa faci alta facultate inutila? Nu merita. Pierzi vremea si asa. Daca alegi o facultate dupa cat de simpla e... nu o sa faci cu ea nimic oricum.

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

De ce e inutila ma? Dacă termini istoria esti acreditat ca profesor de istorie, muzeolog, muzeograf, arhivist, arheolog, scriitor, curator, critic de arta, om de știință, istoriograf, om politic etc
Vai de capul tău, dacă istoria nu are perspective, ești varza. Cel puțin profesor și tot ai loc de munca sigur. Tu sigur ești o labă tristă care cară în spate saci de ciment pe șantier.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Visezi aiurea. Vorbim dupa ce termini facultatea si iti dai seama ca nu ai unde sa te angajezi ca de profesori de istorie e plin si ce ai mai insirat tu acolo e... de rasul curcilor. Am fost muzeograf intr-un oras mare in primul an de facultate si nici macar nu eram la o facultate care sa aiba legatura cu istoria, dar m-au primit acolo si m-am plictisit teribil. In toate perioada in care am lucrat (si alo, era un muzeu din centrul unui oras mare, plin de turisti) s-au intamplat foarte putine lucruri in acel muzeu, organizau cate o expozitie noua o data la 6 luni, oamenii abia calcau pe acolo, restul de staff aveau alte joburi in paralel ca acolo nu aveau ce face. Pentru muzeograf exista si un curs pe care poti sa-l faci intr-o singura luna, nu trebuie sa tocesti 3 ani pentru asa ceva. Critic de arta in Romania rolling on the floor daca te specializezi in manele, poate o sa ai succes. Om politic? Nu iti trebui facultate si oricum nu verifica nimeni CV-urile, treci ce vrea muschiul tau in ele ca sa ajungi om politic in Romania ai nevoie doar de pile si papagal, eventual sa fii si putin pupincurist.
Esti paralel rau cu ce se intampla in lumea asta, fii mai realist, uita-te si tu pe piata cati se angajeaza cu facultatile astea si mai vorbim. Geografia, Istoria, Stiintele politice sunt pe ultimul loc in toate topurile si angajatorii chiar evita activ studentii care ies din astfel de facultati pentru ca multi nu au nici competente de scoala generala, atat de usor se trec examenele incat orice prost ajunge sa aiba o diploma. Din fericire eu o duc bine, ca n-am terminat o facultate chiar inutila rolling on the floor dar tu cu istoria nu prea ai ce face, asa ca pune-te pe tras de fiare pana la absolvire ca sacii aia de ciment nu se cara singuri.

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Ce facultate ai terminat ma incompetentule? Spune numele facultății și ce lucrezi în prezent. Istoria și Geografia te scoate un serviciu sigur de profesor, tu tot la ciment cari

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Nu te priveste ca te depaseste oricum rolling on the floor si iti sugerez sa cobori de pe norisorul ala pufos si sa nu faci misto de meserii cu adevarat utile, care ti-au construit casa, ca nu esti departe de ele cu o facultate atat de amarata.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Sa iti amintesti de comentariile astea cand o sa te loveasca realitatea in freza si o sa pleci in Anglia ca sa nu mori de foame cu diploma aia inutila in mana. Ironia sortii loveste bine mereu

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Mănânci rahat, îți era greu sa zici numele facultății? Îți spun eu, tu nu ai nici bacul luat și îți rupi cocoasa prin Spania la căpșuni. Vai de curu tău, eu o sa lucrez 4 ore, mai mult stand pe scaun, pe 2500 de lei, iar tu o sa iti rupi cocoasa la cules de căpșuni pe plantație lucrând câte 12 ore pe zi.

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Sa ne dam arhitecții pe un site anonim e simplu, când de fapt suntem muritori prin Spania la căpșuni. Vai de curu' tău, tot poponar ai rămas. La munca, la carat saci de ciment și la căpșuni cu tine. Te-am dresat, stop!

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Mi-e mila de tine ca esti atat de naiv sa crezi ca cu o mentalitate de genul ''vreau cea mai usoara facultate si sa fiu profesor cu cea mai mica nota de titularizare'' o sa faci ceva in viata laughing. Esti un lenes si o sa te tina maica-ta in brate pana la 30 de ani, ca nu ai fi capabil sa ai o meserie cinstita, iar pentru cele intelectuale nu te califici.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Eu ti-am zis lucruri reale. Pe care poti sa le verifici cautand cate posturi de profesori exista, cati studenti care ies de pe bancile acestor facultati se angajeaza, ce curs de muzeograf exista si asa mai departe. Tie iti plac povestile, asa ca ramai in lumea ta laughing.
Dar si cand o sa te loveasca realitatea... bafta, baiatule.

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Eu măcar o sa ies profesor de istorie, tu in viata ta nu o sa fii în stare sa termini o facultate din cadrul UBB laughing cred ca acum plângi spunând ți adevărul în fața

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Știu ca te doare adevărul, asta e

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Chiar UBB am terminat, doar ca nu istoria ca nu sunt handicapata si am fost mai desteapta sa-mi fac masterul intr-o tara in care UBB e apa de ploaie rolling on the floor nici nu se poate numi facultate ce se face in Romania.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Nu o sa iesi. Te astept sa recitim comentariile astea dupa ce termini facultatea. Si sa radem. Adica mai mult eu.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Daca stiai ca nu am dreptate, nu te frustrai asa laughing))) succes, lenesule, o sa ai nevoie.

| Radandam explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Succes și ție, la cât mai multe caruri laughing laughing

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Radandam):

Pana la urmatoarea ''intrevedere'' sper macar sa-ti mai dezvolti vocabularul laughing