| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica si mie care sunt partile principale de propozitie care cele secundare, care sunt partile principale de vorbire si care cele secundare?

Răspuns Câştigător
| lory14 a răspuns:

Partile principale de propozitie sunt subiectul si predicatul, iar cele secundare sunt atributul si complementul. Partile de vorbire sunt substantivul, verbul, adjectivul, pronumele, numeralul, articolul, interjectia, adverbul, conjunctia.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La partile de propozitie insirate de lory14, mai adaug si numele predicativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai primit trei raspunsuri, fiecare incomplet sau gresit!
Partile principale de propozitie sunt:

-subiectul;

-predicatul (predicat verbal, predicat nominal)

Partile secundare de propozitie sunt:

-atributul

-complementul

Partile de vorbire flexibile(ca principale nu exista!)sunt:

-substantivul

-articolul

-pronumele

-numeralul

-adjectivul

-verbul

Partile de vorbire neflexibile(ca secundare nu exista!)sunt:

-adverbul

-conjunctia

-prepozitia

-interjectia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

big grin
nu știam de aia am întrebat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Partile principale de propozitie sunt subiectul si predicatul.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De parca eu as stii odata ce caut si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai partile principale sunt predicatul si subiectul si partile secundare sunt complementul si atributul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu nici eu

| cristimetinistu a răspuns:

Partile principale de propozitie sunt:Subiectul (cine?) si predicatul (Ce face?)