| Octavia_5570 a întrebat:

Imi spuneti care erau partile de propozitie, dar cele de vorbire?

Răspuns Câştigător
| Crystyna_4209 a răspuns:

Părțile de propoziție sunt:

subiectul
predicatul
atributul
complementul
Partile de vorbire sunt:
1.substantivul
2.pronumele
3.numeralul
4.adjectivul
5.verbul
6.adverbul
7.interjecția
8.articol
9.conjuncția
10.prepoziția

5 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Partile de propozitie sunt: Subicet. Predicat, Complement etc. si partile de vorbire sunt: substantiv, adverb, verb, adjectiv etc.

| ShotYouDown a răspuns:

De propozitie: Atribut, Subiect, Complement, Predicat
de vorbiretonguerepozitie, substantiv, adjectiv, verb, articol, conjuctie, interjectie, adverb

| DdDiX a răspuns:

Parti de propozitie: predicat; subiect; complement; atribut
parti de vorbire: substantiv; adjectiv; verb; numeral; pronume; conjunctie; adverb; interjectie; prepozitie; articol; adverb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tema cumva? Vezi site-ul http://temelaromana.webs.com/

| Bixx a răspuns:

Partile de vorbire sunt astea:Substantiv, Verb, Advjectiv...etc
partile de propozitie sunt: Subiect, Atribut, Predicat...tot etc