| αnny a întrebat:

Care sunt definitiile partilor principale de propozitie si a celor secundare?

3 răspunsuri:
| Didi908 a răspuns:

Subiect (în gramatică) sau subiectul gramatical definește acea parte principală a propoziției care efectuează acțiunea.Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o insușire.
Complementul este partea secundară de propoziţie care determină un verb, un adjectiv, un adverb sau o interjecţie. Complementele se clasifică în : complemente necircumstanţiale directe şi indirecte şi complemente circumstanţiale de loc, de timp, de mod, de scop, de cauză, consecutiv, condiţional, instrumental.
Atributul este partea secundară de propoziție care determină un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume, numeral sau adjectiv substantivizat) pe care îl precizează, îl identifică sau îl califică indicând o caracteristică sau o calitate a acestuia. Răspunde la întrebările: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte?

| αnny explică (pentru Didi908):

Asta vroiam sa aud mai devreme pentru. ca nu-mi gaseam caietul de Romana!

| Didi908 a răspuns (pentru αnny):

Aha