| lallalle a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine?:*

vreau rezumat pe momentele subiectului la Balta Alba de Vasile Alecsandri

funda:*

5 răspunsuri:
| lallalle explică:

Mda

| ROX_5276 a răspuns:

In prima jumatate a sec al XIX-lea curentul romantic s-a manifestat si in literatura romana, scriitori au fost atrasi de locurile exotice indepartate de descoperirea unor oamenii noi cu obieiuri nemaintalnite de aceia calatoria si aventura au reprezentat teme importante ale prozei romantice, calatoria a reprezentat pentru scriitorii o adevarata aventura spirituala.Pt occidentali erau la moda calatoriile in Zona Orientului necunoscut si incarcat de mister.V.Alexandri in povestirea"Balta alba"vorbeste despre o calatorie a unui zugrav francez.
Lucrurile opservate de zugravul francez, care il fac sa creada ca Valahia este o tara salbatica:1. Diligenta visata de francez este de fapt o caruta
2.Vizitiu e un om salbatic, barbos si zdrenturos, inarmat cu un haraptinic.
3. Drumul este plin de gropi si de praf
4.In satul "Balta alba"nu exista nici hotel si nici restaurant
5.Vaporul belti albe este doar o pluta de grinzi cu un cort mare.
Lucruri vazute care il fac pe francez sa creada ca se afla intr-o tara civilizata:1. Oamenii se poarta civilizat
2.Romanii care vorbesc franceza l-au impresionat
3.Francezul a observat ca au vin din alta tare
4.Doamnele de la bal erau imbracate cu rochii aduse din Paris si vorbeau franceza foarte bine
5.La bal se danseaza vals, dans care se danseaza si la Paris.
ideile astea le poti dezvolta tu eu doar atata imi amintesc de anul trecut din am facut balta alba mai mult nu stiu. Sper sa-ti foloseasca si atat.happy

| AdriaNNN a răspuns:

Buna,sunt si eu nou aici si cred ca tu ai mai multa vechime aici pe site si ar trebui sa cunosti foarte bine regulile.

4. In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului. (De ce procedam astfel | Mai multe informatii despre ce se accepta si ce nu pe TPU).
Sa nu spui ca sunt rau, cauta aici...o sa gasesti ceva totusi.
http://referate-ok.com/......tului.html
Bafta.

| AdriaNNN a răspuns:

Nu am vrut sa par arogant.
Ti-am lasat si un link in speranta ca nu te vei supara pe mine.
Acum... putem pastra o relatie de prietenie.