| anonim_4396 a întrebat:

Care profil este mai bun stiinte sociale sau filologie?

7 răspunsuri:
| pengu a răspuns:

Buna.
ambele profile sunt bune, dar depinde ce vrei tu sa faci mai departe. la filologie se pune accent pe limbile straine si implicit si limba romana, dar si latina (din cate stiu)
eu una am facut stiinte sociale si nu mi s-a parut deloc greu, aici se pune accent pe istorie, geografie, o limba straina, limba romana si materiile de an (logica, psiho, economie si sociologie, filosofie), care se fac si la filologie...
ideea e ca oricare dintre aceste profile ai urma poti intra cam la aceleasi facultati (drept, litere, psihologie, sociologie, pedagogie etc, in special unde nu se face mate pentru ca nu prea faci mate in liceu si va fi greu mai departe).
in concluzie, daca iti plac limbile straine, alege filologia, daca iti plac istoria, geografia (eventual si o limba straina), poti alege stiintele sociale. alege ceea ce iti place tie, caci asa iti va fi usor sa inveti.
multa bafta happy tongue

| AleandraIleana98 a răspuns:

Eu una zic ca filologie eu la asta vreau sa dau.Se bazeaza in principal pe romana si limbi straine

| Marry:X a răspuns:

Buna.Ambele sunt bune, dar cred ca mai buna e filologia, pentru ca se bazeaza pe limbile straine, care sunt foarte necesare.Sincer dupa profilul de stiinte sociale nu prea stiu ce facultate ai putea sa urmezi, dar dupa profilul de filo poti sa faci Dreptul, sa dai la Academia de Politie, facultatea de litere etc.Pa,pa.

| oanna_4635 a răspuns:

Si la stiinte sociale se studiaza limbi straine...de exemplu dai teza la engleza

| Georgix a răspuns:

Dupa parerea mea filologie.

Succes! :*

| DiAnA95_5642 a răspuns:

Filo bninteles

| vally9 a răspuns:

Eu trec in clasa a9a la stiinte sociale, am ales stiinte sociale pentru ca imi place isoria si geografia dar nici limba romana nu pot sa zic ca o urasc si pentru am auzit ca este un profil usor big grin