| CinevaMisterios a întrebat:

Care-s diferentele dintre daci, traci, geti, daco-geti etc?

Răspuns Câştigător
| Rakanishuu a răspuns:

Tracii au fost o populatie indo-europeana. Acestia erau foarte numerosi si traiau in mai multe triburi, iar cele mai importante erau cele ale: moesilor, tribalilor, getilor si dacilor.
Tracii nordici sunt geto-dacii. happy Unii ii numeau geti, iar altii daci. Grecii au fost primii care au intrat in contact cu ei si ii numesc pe acestia geti, iar cuvantul "daci" este cel mai folosit de Caesar pentru a denumi populatiile nord-dunarene.
Fragment din Strabon, Geografie:
"Caci pe unii ii denumesc (autorii) daci, iar pe altii geti. Getii sunt cei care se intind spre Pont si spre rasarit, iar dacii, cei care locuiesc in partea opusa, spre Germania si spre izvoarele Istrului."
Practic, getii si dacii au format acelasi trib. happy

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Dacii erau un popor din sudul Carpatilor Occidentali, deci o zona mica. In anumite perioade au detinut Oltenia si cam jumatate din Banat. Ei erau un popor tracic, Tracii fiind o familie de popoare, care locuia o mare parte din peninsula Balcanica. Getii erau un alt popor tracic, la sud de Dunare. Un autor antic mentioneaza ca aceste doua popoare au aceeasi limba, fara sa le cunoasca, sa aiba date certe sau pregatire filologica, iar istoriografia noastra a crezut ca poate sa afirme ca Dacii sunt acelasi lucru cu Getii si ca locuiau teritoriul actual al tarii noastre. O zi buna.