| gabriel94bz a întrebat:

Care se pricepe la chimie si imi poate spune care dintre elemetele Brom si Fosfor au afinitatea pentru electroni mai mare? Vreau sa vad daca am facut la lucrare bine.

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

Pai trebuie sa te uiti pe sistemul periodic, vezi unde este bromul si fosforul.

Acum, trrebuie sa stii ca afinitatea pentru electroni, în perioada creste de la stanga la dreapta, iar în grupa creste de jos in sus.

Ps: la o intrebare d-asta n-ai cum sa gresesti daca stii ce / pe unde sa cauti, pentru ca sist periodic e pe undeva prin laboratorul de chimie.

sper sa iei o nota mare la lucrare happy

4 răspunsuri:
| cretudaniel99 a răspuns:

Brom

| KidoPink a răspuns:

Brom are afinitate pentru electroni... P. S. Noroc daca ai luat o nota buna la lucrare.

| gabriel94bz explică:

Are* scuze

| gabriel94bz explică:

Deci cu cat se accepta mai putini electroni pe un strat mai apropiat de nucleu A. p. e este mai mare. Eu ma incurc deoarece Bromu accepta 1e si are 5 straturi iar fosforul accepta 3e si are 3 straturi.In clasa am facut un exercitiu si Bromul care are 5 straturi si accepta 1e are A. p. e mai mare decat Aluminiu care are 3 straturi si accepta 5e.deci normal Bromul ar trebui sa aiba A. p. e mai mare decat Fosforul. Nu?