| Shhhhht a întrebat:

Care sunt beneficiile izotopilor? straight face

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Dragoste si sex?

| Shhhhht explică (pentru anonim_4396):

Categoria cea mai des vizitata, aveam nevoie de raspuns rapid.batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shhhhht):

Te cred, dar eu cer respectarea regulamentului.Numai bine.

| MadalinaaIoana a răspuns:

Poi,uni izotopi se folosesc in meterurgie, alti in industria constructoare de masini pentru. a descoperi eventualele defecte ale pieselor, la prelucrarea petrolului, la vulcanizarea cauciucului, in agricultura pentru. studierea contaminarii radioactive a solului, in medicina pentru. a diagosticarea unor boli si tratarea lor, in arheologie pentru. datarea obiectelor (izotopul carbonului ), izotopul radioactiv al al iodului si al cobaltului se folosesc pentru tratarea tumorilor canceroase, pentru. obtinerea unor polimeri etc.
Sper ca te-am ajutat!

| teiubescteiubescteiubescteiubescteiubesc a răspuns:

Buna...deci..sunt folositi in diverse domenii:industrie,agricultura,medicina, arheologie, paleontologie, constructii, fabricarea unor masini. Izotopul 40K mentine echilibrul termic al Pamantului.Ei se descompun transformandu-se in alte elemente, emitand radiatii=> se numesc radioizotopi. Izotopul 14C se gaseste in paturile superioare ale atmosferei.
Sper ca te-am ajutat. funda?big grin