| FanMedical a întrebat:

Care sunt cele mai bine cotate facultăți de litere din România?

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tu vrei să mergi la Facultatea de Litere?

| FanMedical explică (pentru corolav):

A doua variantă dacă nu reuşesc la medicină!

| corolav a răspuns:

Dacă nu reușești la medicină, anul acesta, încearcă și la anul.
La Litere ai carențe.
Expresia corectă este „cel mai bine cotate" iar nu „cele mai bine cotate".
În cazul de față articolul „cel" nu se acordă cu adjectivul „cotate".
Este corect „cel mai bine plătiți", „cel mai bine apreciate" iar nu „cei mai bine, cele mai bine".
Și, chiar dacă te-ai duce la engleză, important este să știi bine, în primul rînd, limba română.
Este unul din cazurile semnalate dar „ te iert acum, e vechi păcatul și nu ești prima vinovată" ( dixit Minulescu).
Succes și....atenție la limba română!

| Cameliapantiru a răspuns:

Eu am terminat Facultatea de Litere din Iasi, in urma cu 11 ani. E o facultate foarte buna, unde daca vrei sa inveti, inveti, profesorii sunt foarte bine pregatiti, interesati de materiile pe care le predau si exigenti la notare, studentii sunt de toate felurile: si eminenti, si mediocri, si total nepregatiti (acestia, insa, abandonau facultatea dupa primul an, unii chiar dupa primul semestru) si biblioteca facultatii foarte, foarte bine dotata, ceea ce e minunat, ca ai de unde citi si invata cat de mult doresti.
Ce specializare la Litere ai dori sa urmezi?

| FanMedical explică (pentru Cameliapantiru):

Limbi moderne aplicate - Engleza!
Apropo facultățile de litere de la Sibiu şi Târgu Mureş sunt bune?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru FanMedical):

Cluj, Sibiu si Bucuresti erau bune, acum 12-15 ani, cand eram eu studenta, dar nu stiu ce schimbari au mai aparut de atunci. Despre cea din Targu Mures nu am o parere formata, nu stiu ce sa spun, mai intereseaza-te!

| Goddessss a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Si ai profesat in domeniu?
scuze de întrebare

| scufitaroz a răspuns:

Cea de la Universitatea din Bucuresti.

| FanMedical explică (pentru scufitaroz):

Literele de la Sibiu sunt bine recunoscute?

| AL_Lidia_2001 a răspuns:

Facultatea de litere din Bucuresti si Facultatea de Litere din Sibiu sau Cluj