| Claudiu45 a întrebat:

Care sunt cerintele posibile la romana, subiectul III profilul real si filiera vocationala?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La subiectul de tip III (30p) se cere redactarea unui eseu de două-trei pagini (600-900 cuvinte) în care să prezinți tema și viziunea despre lume dintr-o specie literară învățată (nuvelă, text poetic etc).
Vei avea în vedere următoarele repere:
- evidențierea a două-trei trăsături care fac posibilă încadrarea speciei literare într-o tipologie, într-un curent cultural/literal, într-o orientare tematică
- ilustrarea temei prin citate/secvențe comentate
- prezentarea compoziției textului, semnificative pentru tema și viziunea despre lume (acțiune, conflict, relații temporale și spațiale, incipit, final, tehnici narative, perspectivă narativă, registre stilistice, limbajul personajelor etc. sau imaginar poetic, motiv poetic, laitmotiv, figuri semantice, elemente de prozodie etc)
- susținerea unei opinii despre modul în care tema și viziunea despre lume se reflectă în textul studiat.