| Antogirl a întrebat:

Care sunt conjunctiile corelative? raised eyebrows Va rog ajutati-ma.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jasonn99 a răspuns:

În cadrul unor enunţuri există conjuncţii-perechi, aşa-numitele conjuncţii corelative, atunci când prezenţa uneia presupune şi apariţia celeilalte, mai răspândite fiind cele disjunctive, de excludere: ori (luăm ori fructe, ori sucuri); sau (trebuie să decidem: sau plecăm, sau aşteptăm); fie (participanţii la concurs vor interpreta fie o baladă, fie o doină); nici (nici aici, nici acolo).
Sper ca am fost de folos.
O zi buna!

| Antogirl explică (pentru Jasonn99):

Multumesc mult, nu imi puteam aminti de ele happy

1 răspuns: