| Încrucişătorul a întrebat:

Care sunt diferentele dintre:

-patriotism
-nationalismul extrem
-nationalismul sovin
-nationalismul ultraextremist

In acelasi timp, care forma de nationalism adopta o reactie binevoitoare si deschisa cu "exteriorul"?

3 răspunsuri:
| sabrina103 a răspuns:

Patritism=iubire de tara pana la sacrifiu
nationalism extrem sau ultraextremist= ura fata de cei care nu sunt din aceeasi natie Ex nazisti, neonazisti, comunismul nationalist etc Germanii se credeau superiori evreilor, asa ca i-au omorat
sovinsm=o natie se crede superioara alteia. Germani se credeau superiori fata de ceilalti
mai este xenofobia=frica de straini, insa orice patriot sau cetatean normal s-ar putea sa aiba o usoara frica de "ceilalti", insa nejustificata pica in extreme
cel mai ok nationalism este cel liberal, il intalnim in perioda lui Carol I, Ferdinand, si intr-o mica masura azi in Romania.

| Încrucişătorul explică (pentru sabrina103):

Bun si daca spun "Sunt nationalist.", prin 'default', sunt catalogat "fascist, nazist"?

| sabrina103 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nationalis simplu in Romania nu. Insa in unele tari occidentale poti fi catalogat. Desi tot occidentul nu prea accepta culturi care nu se integreaza.