| Andrutzikka a întrebat:

Care sunt elementele componente ale unei carti?

Răspuns Câştigător
| IngerDulce a răspuns:

Coperte, file, pagini!
Copertele sunt paginile ălea 2 mai groase, una la început, și alta la sfârșit. Ele protejează cartea, respectiv filele și paginile cărții.

Filele sunt fiecare dintre foile care alcătuiesc un caiet, o carte etc. formată din două pagini.

Paginile sunt fiecare dintre cele două fețe ale unei foi de hârtie dintr-o carte, dintr-un caiet, ziar, registru.

Sper că te-am ajutat! Aștept fundă!

| neaguuu a răspuns (pentru IngerDulce):

Ce e asta frate laughing unde sunt indice/index, autor, fascicula, cotorul... aide capul tău...mai ai primit si funda :@

| OleinicLiudmila a răspuns (pentru IngerDulce):

Multumesc

8 răspunsuri:
| NuImiPunNume a răspuns:

Poiii...
1.Coperta - invelisul protector, da informati privind despre carte...
2.Cotorul cartii - parte de unde sunt prinse filele
3.Filele
4.Cuprins

| aigi1 a răspuns:

Pagini,file,cotor,autori,editura,coperta,prefata

| Ionut321123 a răspuns:

Cotorul, coperta şi paginile(filele)

| IngerDulce a răspuns:

Coperte, file, pagini!
Copertele sunt paginile ălea 2 mai groase, una la început, și alta la sfârșit. Ele protejează cartea, respectiv filele și paginile cărții.

Filele sunt fiecare dintre foile care alcătuiesc un caiet, o carte etc. formată din două pagini.

Paginile sunt fiecare dintre cele două fețe ale unei foi de hârtie dintr-o carte, dintr-un caiet, ziar, registru.

Sper că te-am ajutat! Aștept fundă!

| neaguuu a răspuns:

Elementele componente ale cartii sunt :
-coperta
-cotorul
-filele
-pagina
-fascicula
-pagina de titlu
-cuprinsul
-prefata & postfata
-erata
-notele
-indice/index
-sigla
-titlul
-autorul
big grin asta a fost raspunsul meu! Funda?:*

| Gabriel_Popa_1993_RWcc a răspuns:

Care este componentele unei carti