| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt grupele de plante si animale? Nu gasesc nicaieri.

2 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Animalele de impart in doua mari grupe principale: -vertebrate
- nevertebrate

Nevertebratele- sunt animale care nu au coloana vertebrala, deci nu au
schelet intern osos, ele au schelet extern, silicios, calcaros
sau chitinos.

Protozoarele sunt organisme microscopice, cele mai simplu ca structura, fiind
unicelulare. Sunt primele forme animale aparute pe Pamant. Plantele se divid in 2 categorii : plante avasculare si vasculare.
- Plantele avasculare - sunt algele pluricelulare si briatele.
Algele pluricelulare - sunt organism acvatice fotoautotrofe.

| valentingb a răspuns (pentru aneliram):

Da,merci...
dar nu asta caut. m-am uitat pe tvr 2, la emisiunea tv bac, si la rezolvari au spus de exemplu: grupe de pasari: pasari rapitoare si pasari inotatoare.
Si am cautat 2 ore si nu am gasit nimic in felul asta.Idioti,ca de obicei, dau subiecte de bac aiurea.